Alumni Success in Middle & High School

As the 2015-2016 school year concluded, we were delighted to hear about the dozens of academic and leadership awards given to our alumni. We are proud of their diligence and the way that they continue to live out the three pillars of academic excellence, passion for Christ, and leadership wherever God has them.

Valedictorian of Brentwood Academy – Sarah Friday (SPCA ‘10)
Patrick Hale Memorial Award at MBA – David Gaw (SPCA ‘10)
Wieck Big Red Spirit Award at MBA – Hunter Hamilton (SPCA ‘10)
Paschall Award for Special Contributions to MBA – Matt Hopp (SPCA ‘10)
Catch the Spirit Award at CPA – Will Lutz (SPCA ‘10)
Susan Russ Competitors Award at Harpeth Hall – Shelby Nutter (SPCA ‘10)
L’Esprit Francais at Harpeth Hall – Anne Rajbundit (SPCA ‘10)
Kirkman House Award at Harpeth Hall – Callie Jane Simmons (SPCA ‘10)
Frances E. Carter, Jr. Award for Service & Achievement at MBA – Christian Williams (SPCA ‘10)
Sewanee Book Award at Brentwood Academy – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Harvard University Book Award at Brentwood Academy – Claire Cheeseman (SPCA ‘11)
The Rodgers Essay Award at Brentwood Academy – Claire Cheeseman (SPCA ‘11)
The Chip Adkisson Award at Brentwood Academy – Andrew Comegna (SPCA ‘11)
Washington and Lee University Book Award at Harpeth Hall – Kelsey Kay Herring (SPCA ‘11)
Elizabeth Pope Evans Award at Harpeth Hall – Grace Anne Holladay (SPCA ‘11)
Harvard University Book Award at Harpeth Hall – Grace Anne Holladay (SPCA ‘11)
Spanish Award at Harpeth Hall – Anna Owens (SPCA ‘11)
Yale University Book Award at Harpeth Hall – Anna Owens (SPCA ‘11)
3-Bar Pin at Ensworth – Rachel Ryman (SPCA ‘11)
Vanderbilt University Book Award at Harpeth Hall – Elizabeth Singleton (SPCA ‘11)
The Rensselaer Math and Science Award at MBA – Noah Wamble (SPCA ‘11)
Vanderbilt University Book Award at MBA – Noah Wamble (SPCA ‘11)
Rhodes College Book Award at Harpeth Hall – Margaret Gaw (SPCA ‘12)
Order of the Eagle at BA – Harrison Smith (SPCA ‘12)
The Outstanding Three-Sport Athlete Award at MBA – William Wheeler (SPCA ‘13)
Gentleman, Scholar, Athlete Award at MBA – Tripper Capps (SPCA ‘14)
Jack Massey Award for Citizenship at MBA – Will Crawford (SPCA ‘14)
Outstanding Athlete in 8th Grade at MBA – Will Crawford (SPCA ‘14)
Patty Chadwell Award at Harpeth Hall – Reese Graves (SPCA ‘14)
James N. Brown Award at Ensworth – Ellis Hardie (SPCA ‘14)
James N. Brown Award at Ensworth – Jordan Williams (SPCA ‘14)
Head of School Award at Ensworth – Jordan Williams (SPCA ‘14)
Liam Hoover Memorial Award at BA – Wade Williams (SPCA ‘14)
7th Grade Leadership & Integrity Award at MBA – Joseph Bellardo (SPCA ‘15)
Lady of the Hall Herald at Harpeth Hall – Lily Ford (SPCA ‘15)
7th Grade Citizenship Award at MBA – Mauro Mastrapasqua (SPCA ‘15)
Rascoe Bond Davis Award for Short Story at MBA – Mauro Mastrapasqua (SPCA ‘15)
7th Grade Service Award at MBA – William Rogers (SPCA ‘15)
Rascoe Bond Davis Award for Poetry at MBA – Colin Smith (SPCA ‘15)
William Ridley Wills, II Award for Integrity at MBA – Colin Smith (SPCA ‘15)

DEPARTMENTAL AWARDS AND GRANTS

BA
Outstanding Achievement in Honors French V – Abby Austin (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in Theatre Tech – Abby Austin (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in Honors Spanish V – Morgan Graham (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in AP English Language – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in Honors French IV – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in AP U.S. History – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in Honors Pre-Calculus – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in AP Chemistry – Caroline Archer (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in Academy Players – Bo Smith (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in Honors Latin III – Harrison Smith (SPCA ‘12)
Outstanding Achievement in Honors Latin II – Carter Cheeseman (SPCA ‘13)
Outstanding Achievement in Spanish I – Avery Kovick (SPCA ‘13)
Departmental Awards in the Middle School – Hannah Holleman (SPCA ‘14) and Caroline Breen (SPCA ‘15)

CPA
Outstanding Achievement in Finite Math – Will Lutz (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in Guitar – Will Lutz (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in History of WWII/Cold War – Sam Rajbundit (SPCA ‘13)
Outstanding Achievement in Honors U.S. Government – Sam Rajbundit (SPCA ‘13)
Departmental Award in the Middle School – Ava Gregory (SPCA ‘14)

Ensworth
Outstanding Achievement in Mathematics – Rachel Ryman (SPCA ‘11)
Departmental Award in the Middle School – Jordan Williams (SPCA ‘14)

MBA
Outstanding Achievement in AP Environmental Science – David Gaw (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in AP Macroeconomics – Matt Hopp (SPCA ‘10)
Outstanding Achievement in Honors Human Anatomy & Physiology – Christian Williams (SPCA ‘10)
Wilson Grant in Visual and Performing Arts – Bryce Ardisson (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in College Algebra/Trig. – Jacob Kovick (SPCA ‘11)
Wilson Travel Grant to Spain – Jacob Kovick (SPCA ‘11)
Wilson Grant in Science – Luke Rochford & Noah Wamble (SPCA ‘11)
Outstanding Achievement in Modern Europe and the World – Joe Waller (SPCA ‘11)
Wilson Grant in English – Jack Hawkins (SPCA ‘12)
Wilson Travel Grant to Cuba – Bradford Holladay (SPCA ‘12)
Wilson Travel Grant to France – Isaac Wills (SPCA ‘12)
Departmental Awards in the Junior School – Tripper Capps, McGavock Cooper, Will Crawford, Will Mader, Noah Mendoza, Benjamin Sensing, Jack Smartt (SPCA ‘14); and Emanuel Barrett, Sam Bartholomew, Joseph Bellardo, Mauro Mastrapasqua, Thomas Peterson, Colin Smith, Zach Thomas (SPCA ‘15)